POLSKO, CO TY WYPRAWIASZ?

Home / Lifestyle / POLSKO, CO TY WYPRAWIASZ?

Nie będę pisać kilkustronicowych rozprawek o tym, jak bardzo mi wstyd za Polskę i za to, co się działo na ulicach Warszawy 11 listopada br.

Trudno mówić o wstydzie, w momencie, kiedy to ja, obywatelka Polski, nie mam nic wspólnego z tak okrutnym posunięciem kilku tysięcy osób, które wyszły na ulice stolicy, [edit po uwadze czytelnika], a wśród nich kilkadziesiąt/setka/-i wykrzykujących (statystyk nie znam!) wniebogłosy obelgi w stronę obcokrajowców, którzy przybyli do naszego kraju, często nie z wyboru, a wręcz bym powiedziała z przymusu.

Przyznam się bez bicia, że będąc w obecnej podróży, rzadko obserwuję i czytam lokalne, polskie media. Dlaczego? Bo mam wrażenie, że i tak nic tracę, a na pewno unikam przybycia większej ilości siwych włosów na głowie. Wystarczy mi fakt tego, jaka partia steruje naszym krajem, i w którym kierunku idziemy. Nie wspominając o robieniu wody z mózgu wpływowym ludziom. Smutny widok, no coż…

Ale kiedy Marco pokazał mi newsa ze zdjęciem, które bardziej przedstawiało pożar w mieście niżeli manifestacje (chociaż tak się dzieje już od kilku lat), które mają na celu zmiany ku dobremu, kiedy po raz pierwszy spojrzałam na tekst napisany pod “czerwoną fotką”, mruknęłam coś pod nosem, bo na początku zupełnie nie dotarło do mnie, co się dzieje. Dodam, że ta informacja była napisana po angielsku. Po chwili powiedziałam: “Pokaż mi to raz jeszcze!”. Mogłabym odpowiedzieć: “Nie, no nic mnie już nie zdziwi!”, ale zdębiałam na maksa. Zatkało mnie i zupełnie nie wiedziałam, jak mam to skomentować.

Nie mam zamiaru komentować zachowania tych ludzi, ale myślę, że nie obędzie się bez kilku moich obserwacji, osoby, która już sporo przeżyła w swoim 29-letnim życiu i która odwiedziła kilka muzułmańskich krajów oraz krajów, w których muzułmanin jest traktowany, jak biały lub chrześcijanin czy wyznawca innej religii! (wybaczcie bezpośredniość, ale inaczej nie dotrze!)
Myślę, że mój partner Marco, który miał okazję pracować w krajach z muzułmanami również ma wiele do powiedzenia na temat ich religii oraz kultury, więc dużo wiedzy chłonęłam od niego.

Po pierwsze:
“Nie każdy muzułmanin jest terrorystą, ale każdy terrorysta jest muzułmaninem.” Choć i tutaj miałabym wątpliwości, widząc i słysząc, co wydarzyło się ostatnio w Las Vegas czy też w San Antonio oraz dokładnie dzisiaj w Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Po drugie:

Jesteście świadomi, ilu Polaków żyje na emigracji? W Ameryce Północnej poznaliśmy bardzo dużo ludzi, którzy mają polskie korzenie, ponieważ Polacy uciekali przed wojną, chcieli zapewnić spokój i dostatnią przyszłość swoim rodzinom. Podobnie np. w Brazylii.

A może warto Wam przypomnieć, co robili UB-ecy w Polsce jeszcze przed 1989 rokiem? Znam takich, co w życiu by się nie przyznali do tego, co robili x lat temu, a byli moimi sąsiadami.

Po trzecie: 

Obserwowaliście Waszych rodaków za granicą? Miałam okazję widzieć kilka bardzo wręcz patologicznych sytuacji, których bohaterami byli Polacy m.in. w Londynie!

Mam przypominać co poniektórym, jak to się psioczyło i psioczy na nasz kraj, że za mało płacą, że system opieki zdrowia do bani, że pracy nie ma…Pewnie nie byłoby końca tych wszystkich ubolewań, a przeanalizowałeś kiedyś system innych krajów? Doceniłeś to, co masz i jakie zmiany zaszły w naszym kraju?

Po czwarte: 

Często mam takie wrażenie, że zawsze zabierają głos Ci, którzy w dupie byli i gówno widzieli, Ci, którzy są nieszczęśliwi i niespełnieni w życiu i nie widzą siebie w wielu sytuacjach, a ciągle zaglądają w okna innych domów (nie oceniam a stwierdzam fakty!), ale zazwyczaj jeżdżą na wakacje all inclusive do “ciapatych”, których właśnie tak nazywają i idą do nich na kebaba, bo przecież taniej, co nie?

Żałuję, że nie mam kilku print screenów “znajomych z Facebooka”, którzy wrzucali posty typu:

Widać, że święta idą, bo oczy rażą od ciapatych w supermarketach.
Szkoda człowieczku, że żyjesz hejtem w sieci, a nie wypowiesz swojej opinii na głos przed publiką!? Zaproszę Cię kiedyś na prelekcję i zobaczymy, co będziesz miał do powiedzenia przed setką słuchaczy?

W zeszłym roku na jednym z przystanków autobusowych na Bemowie, w Warszawie znalazłam wlepy z hasłami/obelgami skierowanymi w stronę wyznawców islamu. Zrobiłam zdjęcia i wysłałam do koleżanki, która od lat mieszka we Włoszech, a ona rzuciła to w obieg sieci i wywowała ciekawą dyskusję. Włos się zjeżył po niektórych komentarzach, które przeczytałam pod jej postem. Zdecydowanie szkoda energii na walkę z hejtem w sieci, ale też nie może być tak, że ludzie będą wyprawiać takie cyrki, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w naszym kraju.


To nie jest tak, że będę bronić racji agresywnej religii, ale nie wyobrażam sobie, że moje społeczeństwo będzie przytakiwało takim ruchom i zachowaniom, jakie mają ostatnio miejsce w Polsce.

Owszem, widzę różnice religijne i nasze idee życiowe oraz inne postrzeganie świata i nie podoba mi się to, że np. Europejskie kobiety w ich krajach muszą zakrywać głowy, a muzułmanie, którzy wyrwą się do Europy rzucają pod kontekstowe hasła do blondynek czy dziewczyn w krótkich spodenkach lub zażywają dużo alkoholu i budują swoje świątynie, są żądni władzy wobec kobiet, ale umówmy się, że nie możemy generalizować nacji, bo MY POLACY ŚWIĘCI NIE JESTEŚMY!

Poza tym media często celowo podkręcają pewne sensacje…z racji tematu: na topie. Dlaczego nie napiszą np o jakimś Polaku, który w tym samym czasie zgwałcił lub napastował kobietę, a wybiorą newsa z uchodźcą!? To celowa manipulacja mass mediów proszę Państwa!

Lubię zabierać głos w kontrowersyjnych tematach, np. strajków służby medycznej czy też walczących o prawa adwokatów w kraju, szczególnie, kiedy huczy o tym cały świat i spotykani ludzie w podróży pytają mnie o sytuację w kraju. Ale co mam im odpowiedzieć w momencie, kiedy setki tysięcy ludzi wybiega z “fajerwerkami” i “palnikami” w rękach i publicznie pokazuje nazistowskie czy faszystowskie zachowania – bo takie one właśnie były, pozując do zdjęć, które zobaczy cały świat?

 

.

Related Posts
Jest 4 komentarzy
 • Karolina

  Podpisuję się pod każdym Twoim słowem! Oglądając wiadomości ogarnęło mnie zażenowanie i wręcz obrzydzenie, dobrze że poruszasz taki temat.

 • Paulina

  jestem przerażona tym zjawiskiem, mam wrażenie, że ten kraj po prostu się COFA. 🙁

 • Mikołaj

  To nie jest w porządku co się dzieje z naszym krajem… 🙁 Dobrze, że poruszyłaś taki temat.

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   O tym trzeba rozmawiać! 🙂

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY NA NASZ

INSTAGRAM

 • Huasteca Potosina MX Who has visited Mexico and skipped this
 • Have you ever seen a pink lake? Here weve seen
 • Sailing day by Lake Tahoe in California Feeling that European
 • How was our first good bye said to the USA?
 • The first stage of our over 1year trip is going
 • It would be great to be back in NYC nyc
 • Some places will remain forever as great memories and little
5 lat klubu polkipodsumowanie roku 2017