KUBA – PRZEŻYJ JĄ NA SWÓJ SPOSÓB!

Home / Podróże / Ameryka Środkowa / KUBA – PRZEŻYJ JĄ NA SWÓJ SPOSÓB!

Kuba nie należy do krajów, w których zobaczycie kontrast jakości życia Kubańczyków. Ale…porównując ich życie do europejskich standardów możecie przeżyć szok kulturowy.
Żyją, jedzą i ubierają się skromnie. Wielu z nich powtarza, że rzeczy materialne nie są ważne w życiu…inne wartości mają dla nich większe znaczenie, chociażby rodzina i przyjemności. 

Playa Larga

Mogę śmiało powiedzieć, że istnieje tutaj jedna klasa społeczna [edit: chodzi o różne oblicza biedy w porównaniu do europejskiej jakości życia!]. Nie spotkasz bezdomnych lub żebrzących pieniądze [edit: inaczej, spotkasz prędzej tych, którzy będą chcieli Cię oszukać lub naciągnąć, ale to nie jest optymistyczna wersja, a my wierzymy w dobrych ludzi, których poznajemy, o!].

havana

hawana

W ostatnich latach ludzie utrzymują się głównie z turystyki. Wykorzystują każdy moment na sprzedaż usługi lub produktu.

Miasta i okolice możesz zwiedzić odpicowanymi starszymi modelami samochodów (taxi) lub tzw. taxi rikszami ze stereo w gratisie. Taksówkarze czuwają i na każdym kroku będziesz nękany ofertami – uzbroj się w cierpliwość.

taxi cuba

Casas particulares, są to kwatery. Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają one tabliczki z nazwami. Koszt za nocleg wynosi średnio 20-25$ za pokój (ale w takiej cenie nie oczekuj luksusów) + 5$ za śniadanie od osoby. Couchsurfing na Kubie jest nielegalny, co oczywiście nie oznacza, że nie znajdziecie hosta, który Was przyjmie do siebie i ugości.

Budki z jedzeniem znajdziesz praktycznie w każdej uliczce. Ludzie w swoich mieszkaniach otwierają tzw. cafeterie/restauracje, w których kupisz napoje i przekąski (a nawet zjesz śniadanie lub szybki obiad).

street food havana

kuba budki z jedzeniem

cafeteria cuba

Miejsc z pamiątkami nie brakuje, ceny praktycznie wszędzie są takie same. Wykorzystywane są także przestrzenie domów do sprzedaży souvenirs i hand crafts (rzeczy robionych ręcznie).

pamiątki Kuba

Szukasz atrakcji w okolicach miasta? Same przyjdą do Ciebie. Ludzie spotkani na ulicy będą Ci proponować przejażdżki konne, wycieczki do parków, na plaże, plantacje lub inne. W innym przypadku możesz skorzystać z ofert biur podróży, m.in. Cubatour, Transtur, z którymi raczej nie wynegocjujesz okazyjnej ceny.

Pamiętacie nasze polskie budki telefoniczne, z których dzwoniliśmy do rodziny lub znajomych na tzw. karty telefoniczne? Na Kubie one ciągle istnieją i są na monety!

budki telefoniczne


To państwo zawsze kojarzyło mi się z białym piaskiem, lazurową wodą, palmą, mojito, salsą oraz komunizmem.

la habana

Jak się okazało Kuba nie jest wcale małą wyspą, nie zwiedzisz jej ani w jeden dzień, ani w miesiąc. Kubańczyk nie pija mojito – to drink, który piją przyjezdni. Ich lokalnym trunkiem, którym upijają się do nieprzytomności jest rum popijany “kolą” lub cerveza nacional, czyli ich lokalne piwo.

Krajobrazy tego kraju są bardzo zróżnicowane, od niebiańskich plaż poprzez wyżyny aż po góry. Spacerując uliczkami miast zobaczysz, jak żyją tubylcy. Drzwi i okna ich mieszkań, szczególnie wieczorami, są szeroko otwarte, nie mają nic do ukrycia, u większości zobaczysz ten sam standard życia.

Moje wyobrażenie o salsie było odmienne od tego, co zobaczyłam na Kubie. Znalezienie miejsca z salsą na żywo nie jest takie proste, jak znalezienie live samby w Brazylii. Rzadko zobaczysz ludzi tańczących na ulicach. Nawet atrakcja salsy, czyli lekcja w szkole salsy kosztuje niemałą sumkę. Muzykę na żywo usłyszysz w restauracjach lub barach o wyższym standardzie albo w Trinidadzie w okolicach Plaza Majore – jest tam lokal (wejście: biała brama), w którym bawią się Kubańczycy, pijący litry piwa. Mimo wszystko muzyka stanowi ważną część ich życia, podobnie jak kubańskie telenowele. (uśmiech)

Chcesz doświadczyć prawdziwej salsy? Odwiedź Santiago de Cuba lub Baracoa. 

CZY POTRZEBNA JEST WIZA NA KUBĘ?

Wiza nie jest konieczna, ale żeby wjechać do kraju musisz posiadać kartę turysty, czyli (tarjetas de la turista). Jej koszt jest zależy od formy podróży, jaką wybrałeś. Jeśli jedziesz z biurem podróży, ono zapewnia wspomnianą kartę wliczoną w cenę wycieczki. Natomiast jeśli podróżujesz na własną rękę i podróżujesz z Europy, kup ją online za ok. 25 euro lub udaj się do agencji turystycznej.

Nasza karta turysty kosztowała dużo! Zapłaciliśmy za nią 100 $ za osobę. Dlaczego? Wylatywaliśmy z USA,  poza tym obudziliśmy się w ostatniej chwili, a więc kupiliśmy ją w dniu wylotu od linii lotnicznych SPIRIT AIRLINES, z którymi lecieliśmy na Kubę. Kilka dni wcześniej kosztowałaby nas 75 $. Podróżując ze Stanów Zjednoczonych zielona karta turysty zakupiona w Europie jest nieważna, dlatego też musisz być przygotowany na zakup tzw. różowej karty, która jest droższa, ale być może lot będzie kosztował mniej.

Zapoznaj się ze szczegółami na stronie MSZ: TUTAJ

TRANSPORT

Autobusy miejskie kosztują średnio 0.40 pesos. Rozkład jazdy raczej nie istnieje, kierowcy jeżdżą jak opętani, aby nadrobić kilometry na trasie. Autobusy są sprowadzane z Chin. Ich stan pozostawia wiele do życzenia.

taxi cuba

autobusy miejskie kuba

taxi colectivos kuba

Jeśli chcesz podróżować między miastami, niestety nie masz możliwości skorzystania z transportu (państwowy/nacional) przeznaczonego dla Kubańczyków, który został zawieszony dla turystów mniej więcej w 2012 roku.

Pozostają dwie/trzy opcje:
– autobus przewoźnika Viazul (im szybciej zarezerwujesz bilet, tym lepiej; szczególnie w okresie wysokiego sezonu bilety są wyprzedane z kilkudniowym wyprzedzeniem, poza tym miej na uwadze, że na Kubie zakup biletu przez Internet graniczy z cudem);

– autobusy agencji turystycznej Transtur (tylko na wybranych trasach);

taxi colectivos (czyli busy/vany, które zbierają grupę osób, która wybiera się do tego samego miasta; najlepiej w godzinach porannych; zapytajcie w casas particulares, w której przebywacie, czy nie znają taksówkarza, który jeździ na danej trasie).

WALUTA

Na Kubie są dwie waluty:
– pesos convertibles (CUC)

– moneta nacional (CUP). 

W większości miejsc możesz płacić zarówno w CUC, jak i w CUP, ale tą pierwszą płacisz za transport, atrakcje turystyczne i za jedzenie w większości restauracji.

Jeśli chcesz wymienić pieniądze, szukaj Casa de Cambio lub Cadeca, zazwyczaj są otwarte w godzinach 8:30 – 16:00 z przerwą na obiad.

INTERNET i WIFI

Na Kubie nie istnieją bezpłatne strefy Wi-Fi. Kupujesz kartę w miejscu ETECSA (łatwo je rozpoznasz po długich kolejkach), która kosztuje 1,5 CUC za 1h. Jednak nie oczekuj szybkiego transferu danych.
Miejsca, w których będziesz mógł  się połączyć z ogólnodostępnym Wi-Fi to zazwyczaj parki, place, które od razu zauważysz, widząc kilkadziesiąt osób wgapionych w ekrany telefonów lub tabletów.

wifi na kubie

JEDZENIE NA KUBIE

Kuchnia  kubańska. [kliknij]

kuba jedzenie

BUDŻET

Podczas kubańskiej wyprawy wydaliśmy 750 $ na dwie osoby/23 dni, nie licząc biletów lotniczych.

pustki w sklepach kuba

HAVANA

Po dotarciu do Havany przeżyłam spory szok (może dlatego, że od prawie roku nie byłam w tak głośnym i brudnym mieście). Jeśli chcesz poznać Havanę (ale tę mniej turystyczną), zostaw mapę w hostelu i krąż między uliczkami tego miasta. Każda z nich ma coś do zaoferowania. To miasto nigdy nie śpi. Myśleliśmy, że podczas weekendu będzie mniej ludzi na ulicach, jednak się myliliśmy. Trudno mówić o jakimkolwiek postępie stolicy, jeszcze długa droga przed nimi.

hawana stolica

la habana

Co warto zobaczyć w Havanie? Ciudad Vieja (Stare Miasto), Plaza Revolucion, Cristo, El Morro, Catedral de la Habana, El Malecon (w weekendy są koncerty na żywo oraz sprzedaż lokalnego jedzenia), Plaża Mar Azul, Callejon de Hamal.

ciudad vieja cuba

katedra w havanie

 malecon

Gdzie możesz wypić tanie mojito (15 pesos) lub cuba libres (20 pesos)? W Casa Balear. Tam również zobaczysz grupy tańczące m.in. salsę. Jest to otwarty dom kultury z barem.

mojito havana

Mieszkańcy Havany będą odradzać Ci transport autobusami miejskimi, dlaczego? Twierdzą, że może być niebezpiecznie, i że zawsze jest tłocznie. Jednorazowy bilet (bez wersji papierowej) kosztuje 0,40 pesos i jest kilkakrotnie tańszy od butelki wody. Dla nas była to ciekawa atrakcja, szczególnie podczas powrotu z plaży z kilkudziesięcioma nietrzeźwymi, czując się niczym sardynka w puszce rumu.

Jak dostać się z lotniska do centrum Havany? Przystanek autobusowy jest oddalony od lotniska ponad 2 km. My wyszliśmy poza strefę lotniska i wynegocjowaliśmy 15 $ za około 30 min drogi. Im dalej od lotniska, tym niższa cena transportu.
Na lotnisko w Havanie dostaliśmy się:  taksówką colectivo za 2 CUC + na nasz terminal szliśmy około 2 km. Ale uwierzcie mi, są tańsze opcje niżeli 20$!

VINALES

Nie spodziewaliśmy się, że to miasteczko jest tak bardzo turystyczne!
Polecamy wypożyczyć skuter, którym zwiedzicie okolice i dotrzecie do nieturystycznych plantacji tytoniu, kawy oraz punktów widokowych (koszt: 30$/24h z paliwem).

skuter vinales

vinales streets

My wybraliśmy się do wioski Vale Ancon, w której spotkaliśmy miejscowego. Ernesto przeprowadził nas przez lokalne ścieżki lasów, którymi dotarliśmy do wzgórza z cudownym krajobrazem gór, jaskiń i plantacji oraz do naturalnego jeziorka (piscina naturale). Miejsce jest naprawdę urocze, szczególnie popołudniu, kiedy słońce jest coraz niżej.

Vale Ancon

ancon cuba

Koniecznie wejdźcie do słomianych domków, w których poznacie farmerów uprawiających tabaco. Od nich będziecie mogli kupić kubańskie cygara oraz dowiecie się więcej na temat procesu produkcji tytoniu od uprawy poprzez suszenie aż do finalnego etapu sprzedaży (90% tabaco trafia do państwowego obrotu).

farma vinales

farma tytoniu kuba

tytoń kuba

Wybierając się z Havany do Vinales, bez zastanowienia wybierz opcję taxi colectivos, która kosztuje 12 CUC, czyli tyle samo co bilet autobusowy Viazul, podróż zajmuje zdecydowanie mniej i zapewnia więcej lokalnych atrakcji.

TRINIDAD

Pokochałam od razu! Kolorowe budynki, uliczki z kostki brukowej. Miałam czas, żeby zatrzymać się na chwilę i poobserwować tubylców.

trinidad uliczki

plaza majores trinidad

trinidad kuba

W okolicy jest piękna plaża, do której dojedziecie taksówką za 2$/os. w jedną stronę.

Trinidad plaża

Lubisz chodzić po górach? Zrób sobie mini przechadzkę i wybierz się na Torre de la Radio, najlepiej w godzinach porannych. Podczas trekkingu będziesz miał okazję odwiedzić nieturystyczne zony Trinidadu, czyli poznać jego drugą twarz. Z wieży radiowej rozpościera się rewelacyjny widok, będziesz podziwiać dużo zieleni wokół oraz okoliczne wybrzeże.

torre de la radio trinidad

trinidad

Jeśli szukasz życia nocnego, to Trinidad jest odpowiednim miejscem na tańce, hulańce i swawole.

Z Vinales do Trinidadu dotraliśmy autobusem Transtur (cena: 37 CUC), który podobnie jak Viazul zatrzymuje się w wielu miejscach (a nawet przy hotelach), niestety może mieć spore opóźnienie.

PLAYA LARGA

Dostaniesz się do niej autobusem Viazul lub taxi colectivos.

Spokojna wioska, w której odetchniesz po miejscach przepełnionych turystami. Ma kilka plaży (piaszczystych i kamienistych). Tutaj będziesz miał okazję zobaczyć kubańską prowincję i poznasz innych ludzi, którzy przechodząc obok Ciebie pozdrowią Cię radośnie: “Hola!”.

playa larga kuba

playa larga cuba

Lubisz snorkling i nurkowanie? To świetne miejsce, choć wiele raf koralowych jest martwych.
Nie daj się nabrać na wygórowane ceny proponowane przez taksówkarzy lub agencje podróży, żeby dojechać do Bay of Pigs. Negocjuj! Maskę i płetwy możesz wypożyczyć za 5 $.

Bay of pigs cuba

snorkling

W Playa Larga polecamy Wam nocleg w Casa Meby y Roger – cudowna rodzina, serwują pyszne śniadania i kolacje na zamówienie.

airbnb kupon

VARADERO

Rajski kurort plażowiczów, który nie należy do tanich miejscowości.
Jeśli Twój budżet nie pozwala Ci na podróże w luksusach, zatrzymaj się w Santa Marta, która jest tańsza, i z której możesz przespacerować się do najbliższej plaży nieróżniącej się niczym od tych oddalonych nawet o 5-7 km. 

varadero

varadero cuba

Na trasie Playa Larga – Varadero jeździ autobus Viazul oraz możesz skorzystać z usług taxi colectivos.


Tanie loty i nieturystyczne wskazówki: Flyme Travel

Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym! Dowiedz się więcej


Podobał Ci się wpis? Chciałbyś/-ałabyś dowiedzieć się więcej? Poszukujesz inspiracji lub więcej wskazówek? Zostaw komentarz lub skontaktuj się z nami e-mailowo.

havana cuba

Zajrzyj do nas na Facebooka i Instagram – codziennie nowa dawka newsów z wyprawy. Będzie nam miło!

Related Posts
Jest 12 komentarzy
 • Aneta

  Kuba mi się marzy. Fantastyczna podróż i przepiękne zdjęcia oraz świetna relacja 🙂 Dziękuję za tę wirtualną przygodę i pozdrawiam gorąco z Wietnamu ❤

 • Bridget

  Fajny wpis 🙂
  Co do żebrania, to jednak się nie zgodzę. Niektórzy żebrzą, a niektórzy próbują naciągnąć, oszukać, niektórz wprost powiedzą żeby im coś dać. Tylko dlatgo, że Ty jesteś z zachodu, a oni z Kuby. Oczywiście nie wszędzie i nie wszyscy tak robią.
  Nie zgodzę się też, że jest tylko jedna klasa społeczna. Tak, większość społeczeństwa jest biedna i mieszkają w tragicznych warunkach, ale są też tacy, którzy choćby z racji pracy z turystami, jak np. właściciele niektórych kwater, mają lepiej. Nie tylko dla turystów mają lepsze warunki, dla siebie też. Albo też tacy, co mają rodzinę w Stanach lub innych częściach świata, która przesyła im pieniądze.
  Kuba przyciąga i rozkochuje ze względu na swą tajemniczość. Pod przykrywką tego co jest, czyli brudu, syfu, kłamstwa i korupstwa, kryje się coś pięknego, jeszcze nie odkrytego. I to jest właśnie magia Kuby 🙂

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   Bridget, dzięki!
   Pisząc o jednej klasie, wiem zabrzmiało to bardzo optymistycznie, masz rację! Ale nie widać tego kontrastu, który zobaczysz np w Brazylii, w której pod tym względem jest o wiele gorzej. Kuba się zmienia, kto wie, jak będzie za rok czy dwa lata? Trudno ocenić…A kiedy Ty odwiedziłaś tę wyspę?
   Co do właścicieli kwater: my zatrzymaliśmy u takich, którzy spali w gorszych warunkach niż MY! Na kanapie w kuchni…i “4 obskurnych ścianach.” To oczuwiście taki przykład, ale każdy z nas ma inne doświadczenia i wrażenia. 🙂
   Fajnie, że wspominasz o swoich :).

   Odnośnie pieniędzy i paczek z USA – tak jest! Wielu z nich wręcz błaga o jej przesyłanie…

 • Bridget

  Byłam w lutym 2016 roku, a Wy? 🙂
  Niestety nie wiem jak jest w Brazylii, jeszcze tam nie byłam 😉
  Z Kubą tak właśnie jest, każdy wraca z bagażem innych doświadczeń i każdy z nas będzie miał odrobinę racji mówiąc o tym jaka jest. Jednak jedno jest pewne. Kubę albo się kocha albo nienawidzi. Trudno pozostać obojętnym. A Wy jak myślicie? 🙂

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   My całkiem niedawno :). Marzec/Kwiecień 2017.
   Brazylię polecamy, zostawiłam tam swoje serce, choć jest niebezpiecznie, jak na Amerykę Łacińską przystało. Kuba jest bezpieczna :).

   Co do Kuby, myślę, że na pewno nie jest z nią tak źle pod względem frazy: “Pokochasz albo znienawidzisz” jak z Indiami. Marco był i ma wiele do powiedzenia na temat tego kraju ;). Miał też porównanie Indie a Kuba, ale co my porównujemy? To dwie różne kultury. Tak czy siak :), czas lecieć na Kubę, być może to ostatni gwizdek jak mówią albo i przedostatni. 🙂

 • Tedi

  Przepiękne zdjęcia!

 • Milena

  Hej. Wróciłam z Kuby tydzień temu.
  Dwie rzeczy tylko w ramach ciekawostki 😉
  Z Santa Marta do Varadero jeździ podmiejski za standardowe 1cup lub 0,40cup, rzadko miałam jednak takie drobne, choć zdarzało się 😉
  Między miastami omnibus nacionales w 99%bez problemu, camión de pasajero lub zwykła Guagua za kilka/kilkadziesiąt cup. Np z Sankti spiritus do Trinidad dojechałam za 5cup. Z Santiago de Cuba do Baracoa za łącznie ok 5cuc, niektóre taniej, niektóre drożej, ale zazwyczaj płacąc w CUP. Zdarzyło się, że z racji bycia obcokrajowcem chcieli 3-4 cuc,podczas gdy miejscowi płacili ok 1cuc. Ale powiedzmy, że to da się przeżyć 😉
  Pozdrawiam serdecznie

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   Cześć Milena!
   Dzięki za komentarz. Ty jesteś kolejnym przykładem na to, że można tanio zwiedzić Kubę :).
   Co masz na myśli mówiąc o omnibus nacionales? Bo w naszym przypadku w Havanie na Głównym Dworcu Nacionales odmówiono nam przejazdów, więc kombinowaliśmy.

   Co do Santa Marta i Varadero – chodziliśmy na pieszo, bo nie widzieliśmy żadnej różnicy między plażami oddalonymi nawet o kilka km. 🙂

   Pozdrawiam gorąco!

 • Arek

  Witam. Własnie wróciliśmy z Cuby . Nic dodać nic ująć. A czy odwiedziliście największa lodziarnię w Hawanie? 30 tyś ludzi dziennie odwiedza Copellię. Nam udało się dostać do salonu dla kubańczyków ……. i uwaga 4 olbrzymie desery po 5 gałek lodów z dodatkami za 1 cuc . Pozdrawiamy Asia i Arek. Oczywiście za rok również tour de Cuba.

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   Copellię znamy, ale my unikamy kolejek jak ognia ;). Sęk w tym, że najlepsze “gelato” jest tylko we Włoszech ;), w końcu z tego słynie Italia :), więc niewarto ryzykować z Włochem (hehe!). 🙂

 • Daga

  Przyda się 🙂 lecę w kwietniu!

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY NA NASZ

INSTAGRAM

No images found!
Try some other hashtag or username