JERICOACOARA – BRAZYLIJSKI RAJ

Home / Podróże / Ameryka Południowa / JERICOACOARA – BRAZYLIJSKI RAJ

Piasek, przezroczysta woda i jeszcze raz piasek.

Jakie było nasze wyobrażenie o Jericoacoara? Właściwie żadne. Przyjechaliśmy z Parnaíba po autobusowej i jeepowej przeprawie do celu. Wysiadamy i co widzimy? Wszędzie piasek – nie ma asfaltu, możesz śmigać na boso. Kilkadziesiąt budynków, w tym sklepy, restauracje, agencje turystyczne, hostele oraz pensjonaty, nawet siłownia.

Niby wioska, ale poszukiwanie hosta zajęło nam sporo czasu, niczym zagubieni w przestrzeni. Nazwy ulic nie istnieją, a numeracja budynków jest losowa, ponieważ właściciele oznaczają swoje domy według uznania, znajdujesz numer 11, a za chwilę numer 255 – bardzo logicznie, prawda?

INFORMACJE OGÓLNE

Jericoacoara (zwana Jeri “Żeri”) to wioska rybaków, mekka windsurfingu i kitesurfingu w stanie Ceará, w Brazylii, oddalona 300 km od Fortalezy (jednego z większych miast na północy kraju). Jeszcze 20 lat temu w tej wiosce nie było żadnych dróg (oczywiście zapomnijcie o aslafcie), nie było prądu, telewizji ani telefonów. Od 2002 roku jej terytorium zostało wpisane na listę Parków Narodowych. Obecnie zamieszkiwana zarówno przez Brazylijczyków, jak i wielu obcokrajowców, którzy przyjeżdżają na kilka dni, a zostają nawet na całe życie.

Beach in Jericoacoara.jpg

JAK DOTRZEĆ DO JERICOACOARA?

Sposobów jest kilka, zależy skąd.

Parnaíba -Jericoacoara

1.Parnaíba-Camocin > Autobus GUANABARA – komfortowy przejazd, cena: ok. 22 R$.

2. Camocim – Jijoca > Autobus Fretcar, cena: ok.15 R$.

3. Jijoca – Jericoacoara > Bus Fretcar, cena ok. 15 R$ lub pierwszy lepszy truck w podobnej cenie (polecamy targowanie, ale bez znajomości języka portugalskiego nie będzie łatwo).

Fortaleza-Jericoacoara

1. Jericoacoara – Jijoca > Bus Fretcar, cena: ok. 15 R$ lub pierwszy lepszy truck w podobnej cenie (polecamy targowanie, ale bez znajomości języka portugalskiego nie będzie łatwo).

2. Jijoca – Fortaleza > Autobus Fretcar, cena: ok. 30 R$ (proponujemy kupić wcześniej).

CO ZWIEDZIĆ W JERICOACOARA?

1. Lagoa do Paraíso

Nasz #top Brazylii, jak do tej pory. Żeby dotrzeć do laguny, trzeba zagadać do lokalnych kierowców jeepów lub trucków. Przejażdżka zajmuje 30 minut w jedną stronę i kosztuje około 15 R$ (standardowo, targujcie się, zejdzie nawet do 10 R$, szczególnie jeśli zbierze się duża grupa).

Nad laguną spędziliśmy 5-6 h. Cudowny czas w towarzystwie Couchsurfera Angel z Hiszpanii, który obecnie mnie mieszka w Sao Paolo i pracuje jako nauczyciel matematyki w szkole dwujęzykowej. Nie mogliśmy nacieszyć się tym miejscem. Kilka osób na krzyż, cisza, silny wiatr i ten błękit wody zwaliły nas z nóg. Podobno ta laguna powstała z opadów deszczu – aż wierzyć się nie chce. Spacerowaliśmy, skakaliśmy do wody, robiliśmy zdjęcia i podziwialiśmy osiołki. Chillout na maksa!

Jericoacoara.jpg

wpid-img_20151121_164147.jpg

Surfer Jericoacoara.jpg

Lagoa do paraiso.jpg

Couchsurfing people.jpg

wpid-img_20151123_170450.jpg

2. Pedra Furada

Charakterystyczny symbol Jericoacoara. Łuk skalny. Jest kilka ścieżek prowadzących do tego miejsca. Jedna z nich prowadzi przez wzgórze Serrote. Polecamy wybrać się 2h przed wschodem słońca. Cudne kolory i widoki podczas przeprawy Was nie opuszczą.

Nasza wyprawa była urozmaicona silnym wiatrem, ale daliśmy radę! Gimnastyki nigdy za wiele :-).

Pedra Furada.jpg

wpid-img_20151121_165132.jpg

3. Lagoa Azul

Miejscówka przypominająca Lagoa do Paraíso. Biały piasek, przezroczysta woda, hamaki i relaks. My sobie odpuściliśmy wycieczkę nad tę lagunę, żeby nie powtarzać aktywności.

CO ROBIĆ W JERICOACOARA?

1. Windsurfing i kitesurfing

Coś dla zajawkowiczów. Wiatr, piękne plaże, czysta woda i dużo stacji sportów wodnych, gdzie można wypożyczyć sprzęt.

2. Buggy tour

Wypożyczacie na cały dzień i jeździcie do woli. Frajda jeżdżąc piaskowymi drogami zapewniona!

3. Capoeira

Grupy zbierają się na głównej plaży przed zachodem słońca. Można zapisać się również na poranne lub popołudniowe lekcje.

4. Zachód słońca

Co prawda na głównej plaży i wydmach jest dość tłocznie, ale “widowisko” jest godne poświęcenia nawet 30 minut. Można też wybrać się w inne części wybrzeża, schować się przed tłumem i posmakować trochę prywatności.

sunset.jpg

sunset2.jpg

5. Życie nocne

Zawsze i wszędzie. W centralnej części wioski jest dużo knajpek i barów z muzyką na żywo: reagge czy też muzyka elektroniczna, każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas koncertów wstęp zazwyczaj jest płatny: 10-15 R$. Niektóre hostele również organizują otwarte imprezy dla podróżników.

Czas spędzony w Jeri to wspaniałe wspomnienia i świetne znajomości. W domu naszego hosta poznaliśmy ludzi z Argentyny, Kolumbii i Hiszpanii, którzy czekają na nas w swoich krajach. Być może niektórych z nich spotkamy na trasie.

chillout.jpg

Wioska żyje swoim tempem, dużo młodych ludzi uciekających od zanieczyszczonych miast, którzy cieszą się chwilą i korzystają z darów natury, jednocześnie spełniając swoje sportowe pasje.

Jumper couple.jpg

Spodobał Ci się pomysł i chciałbyś podzielić się swoimi wrażeniami? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszej wyprawie? Napisz kilka słów w komentarzu.


Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnymDowiedz się więcej


Zajrzyj do nas na Facebooka i Instagram – codziennie nowa dawka newsów z wyprawy.

Related Posts
Jest 2 komentarzy
 • Dorota

  bardzo fajne fotki z Brazylii 🙂 Do tego bardzo dobry opis, nie jest zbyt długi a wszystko wiadomo . My też mamy zaplanowany wyjazd do Brazylii w marcu. Oczywiście chętnie bym się coś jeszcze dowiedziała na temat cen i miejsc . Czy byliście jeszcze gdzieś w innym miejscu? I ogólnie wszystkie przydatne informacje. Pozdrawiam .Dorota

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   Doroto, dziękujemy za komentarz!!! Oczywiście :). Brazylia jest bardzo duża, czasem nie jesteśmy nawet tego świadomi. Zostaniemy tu jeszcze na pewno miesiąc albo więcej. Wszystko szczegółowo opowiemy – Zapraszamy do prywatnego kontaktu: contact@oneway2freedom.com. Postaramy się odpisać jak najszybciej! 🙂 Niedługo też kolejne relacje! Pozdrawiamy!!!

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY NA NASZ

INSTAGRAM

No images found!
Try some other hashtag or username