COUCHSURFING TO NIE TYLKO TANI SPOSÓB NA PODRÓŻOWANIE

Home / Lifestyle / COUCHSURFING TO NIE TYLKO TANI SPOSÓB NA PODRÓŻOWANIE

Wielu z Was rozpoczyna swoje pierwsze podróże, układa plan jak wyrwać się z Polski na dłużej, marzy o kilkumiesięcznym (albo i dłuższym) podróżowaniu po świecie, odkrywaniu nowych miejsc i poznaniu ciekawych ludzi, a do tego wszystkiego dochodzi ograniczony (niski)  budżet. W dzisiejszych czasach chcemy podróżować jak najwięcej, ale często z niskim budżetem. Jak to wszystko pogodzić? Nie ma lepszego sposobu niż Couchsurfing!

podróże góry


Już na wstępie chciałabym podkreślić, że nie jest to ani tekst promocyjny, ani traktujący Couchsurfingu jako darmowego miejsca do spania – nie taka jest idea tego portalu.

Couchsurfing to społeczność ludzi z całego świata, których sposobem na życie jest nie tylko podróżowanie, ale również dzielenie się zdobytym doświadczeniem, wiedzą i kulturą. To jedna wielka rodzina, która w podróży daje Ci możliwość poczucia się jak w domu choć na chwilę, a czasami nawet i na dłuższą chwilę. To sekretne, nieturystyczne miejscówki. To zwykłe-niezwykłe historie ludzi, którzy sporo udźwignęli na swoich barkach, opowieści mrożące krew w żyłach, emocje, łzy,  rodzinne przeżycia, walki z chorobami i samym sobą, romanse i prawdziwe miłości. To też wspólne biwakowania, wycieczki, spotkania przy ognisku i rozgwieżdżonym niebie oraz pysznej kawie czy włoskiej kolacji. To przyjaźnie na dobre i złe!

gwiazdy na niebie

Wyobraź sobie, że masz ochotę wrócić do Brazylii lub Argentyny i wiesz, że ktoś na Ciebie tam czeka, że dom Twoich przyjaciół jest zawsze dla Ciebie otwarty i ugoszczą Cię lepiej niż Twoja rodzina. 🙂

Zarówno ja, jak i Marco mamy ogromny sentyment do CS, który nas połączył. Przyjaźń przerodziła się w uczucie między dwojgiem ludzi, ale również pasję do odkrywania świata w duecie.

Moja przygoda z CS rozpoczęła się w 2009 roku. Zakończyłam swój pierwszy poważny i dość toksyczny związek, który dał mi też kopa do działania. Przyjaciółka rzuciła hasło: “praca w Norwegii!”. Pracę znalazłyśmy online w kilka dni. Po kilku tygodniach dołączyła do nas jeszcze jedna dziewczyna, z którą po sezonowej pracy u trolli, postanowiłyśmy wybrać się do Włoch. Emi, moja przyjaciółka, wspomniała o tanim sposobie na podróżowanie, a jednocześnie możliwości poznania lokalsów. A my na to jak na lato! Utworzyłyśmy wspólny profil, znalazłyśmy hosta jednego i drugiego i trochę pobujałyśmy się po włoskich plażach i lokalach z przystojnymi Włochami, a co! (śmiech) Oba doświadczenia były bardzo ciekawe, choć to drugie nie należało do łatwych, ponieważ nasz host z Bolonii niestety nie mówił po angielsku, a ja wtedy jeszcze nie znałam języka włoskiego, więc używał Google translate do komunikacji z nami.  Przez kolejne lata Couchsurfing przewijał się gdzieś w moim życiu, ale po obronie pracy magisterskiej postanowiłam zrobić sobie tzw. “gap year”, a więc zrobiłam sobie rok luzu m.in. od pracy w korpo, ale z drugiej strony pracowałam na własną rękę, udzielając korepetycji z języka angielskiego, co dawało mi wolną rękę do układania grafiku i znikania z Polski na dłużej oraz możliwość podróżowania po Europie za grosze. Tym razem założyłam własny profil…a kilka dni po aktywowaniu konta napisał do mnie Marco.

Marco dowiedział się o CS w Australii, podczas rocznego pobytu na wizie Work&Holiday, było to w 2011 r.. Kiedy usłyszał po raz pierwszy o takiej formie podróżowania, zareagował: “Aha, a więc na pewno to działa tak: faceci hostują dziewczyny, a dziewczyny facetów.” – zawsze jest bezpośredni w swoich przekazach. 🙂 No ale musiał spróbować, chociażby dla zasady i został mile zaskoczony. Jego pierwsze doświadczenie z CS miało miejsce w okolicach Perth. Pierwszy host przywitał go bardzo otwarcie, od razu zostawił klucze od domu i samochodu (tak tak!), zaraz po tym opuścił mieszkanie. Dodam jeszcze, że Marco nie miał wtedy żadnych referencji. Od tamtej pory trwa jego przygoda z Couchurfingiem, która w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Po powrocie z Australii Marco nie miał planu na życie, więc początkowo podróżował po Europie, polując na bilety lotnicze za 2 zł i tak pewnego dnia upolował też mój profil na CS!

Couchsurfing to nie tylko nasz sposób na podróż, ale również sposób na życie. Kiedy słyszę, jak ludzie narzekają na nudę w życiu, a wiem, że świetnie znają angielski i posługują się również innymi językami, pytam: “Dlaczego nie spróbujesz Couchsurfingu?”

wspinaczka z przyjaciółmi

Zawsze nakłaniamy podróżniczych zajawkowiczów do założenia profilu i spróbowania. Wtedy oczywiście pojawiają się pytania i obawy: “A co jeśli wyniosą mi pół domu? Nie boisz się, że np mężczyźni będą próbować wykorzystać okazję?”

I tutaj zmierzamy do najważniejszego punktu tego tekstu, ale tym samym wartości, jaką kieruje się CS, czyli ZAUFANIE. Nie wyprzedzajmy faktów! Nie przesądzajmy z góry i nie uprzedzajmy się do ludzi, których jeszcze nie znamy!

Couchsurfing nie ma limitów wiekowych, możesz mieć 18 lat, ale również 65. Wszyscy są równi i nie ma mowy o jakiekolwiek dyskryminacji: gej, czarnoskóry, Azjata, doktor, stolarz, student, emeryt i mogłabym wymieniać w nieskończoność. Taka różnorodność daje nam możliwości poznania unikalnych osobowości. To od Ciebie zależy, z kim się skontaktujesz.

JAK DZIAŁA COUCHSURFING?

W ostatnich latach rejestracja przebiega sprawniej poprzez profile mediów społecznościowych, jak np. Facebook, zatem możecie połączyć swój profil FB z profilem CS. Możecie, ale nie musicie również zweryfikować swoje konto, uiszczając dodatkową opłatę i przesłając kopię dokumentu tożsamości.

Po utworzeniu profilu, pamiętajcie o jego wypełnieniu. Napiszcie kilka słów o Was, Waszych zainteresowaniach, niesamowitych rzeczach, jakie zrobiliście w życiu, podróżach itd. Wypełniony profil oraz odpowiednie zdjęcia to ponad połowa sukcesu.

Pamiętajcie, że jeśli nie macie możliwości, aby kogoś ugościć w swoim malutkim pokoiku lub z zupełnie innych powodów, zawsze możecie się umówić na kawę lub zaproponować tour po mieście, bo kto inny mógłby lepiej znać miejsce, w którym mieszkacie od lat? Lokalne wydarzenia organizowane przez Couch surferów to również świetny pomysł na nowe międzynarodowe znajomości.

Ustawiacie odpowiedni status, czyli wybieracie spośród kilku opcji, np: przyjmuję gości, być może przyjmuję gości, chcę się spotkać. To pojawia się zaraz pod Waszym imieniem i jest bardzo konkretnym przekazem, jaki jest obecny cel użycia tego portalu.

REFERENCJE

Referencje są niezmiernie ważne. Bez nich CS z pewnością by nie istniał. Wystawiamy sobie opinie. Każdy liczy na szczery opis, czyli dokładne odtworzenie kilku fragmentów ze wspólnie spędzonego czasu. Zarówno osoba Wasz goszcząca, jak i Wy – goście powinniście wystawić referencję w ciągu 2 tygodni. Macie możliwość zaznaczenia, czy było to pozytywne doświadczenie a może wydarzyło się coś, przed czym chcielibyście uprzedzić przyszłych Couch surferów.

Jak je zdobyć? Zacznij od lokalnych eventów organizowanych w Twoim mieście lub miejscu, do którego się wybierasz. Umów się na kawę lub zaproponuj podróżnikom tour po mieście. Poproś również swoich znajomych o wystawienie opinii, ale niech to będzie rzetelne!

JAK SZUKAĆ HOSTA?

Wspomnę jeszcze, że dla Waszej wygody, jest aplikacja, którą możecie ściągnąć. Jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze. Macie również wybór kilku języków.

Wybierasz:

 • szukaj hosta
 • nazwę miasta
 • datę podróży
 • liczbę podróżników.
  Możesz ustawić inne filtry, np.: kluczowe słowo (łódź, góry), ostatnie logowanie (jest wielu nieaktywnych użytkowników), czy ma referencje itd.

Klikasz “SZUKAJ” i wyświetlają Ci się wyniki hostów.

JAK NAPISAĆ ODPOWIEDNIĄ PROŚBĘ (REQUEST)?

Trudno mówić o złotym środku, ale na pewno spersonalizowane wiadomości zaowocują i przyniosą Wam odpowiednie plony w postaci pozytywnej odpowiedzi i fantastycznego doświadczenia. Wiem, co piszę, ponieważ kilkuletni staż pozwolił mi wyciągnąć wiele wniosków.

My zawsze szukamy wspólnych zainteresowań, doświadczeń, krajów, które odwiedziliśmy z naszym potencjalnym hostem, o których wspominamy w prośbie.

I tak, CS wciąga i pewnie też uzależnia, ale tym samym szukanie hosta zajmuje bardzo dużo czasu. A w podróży zdarza się, że ten czas dla nas samych jest ograniczony i podobnie jest z dostępem do Internetu, więc zdarza mi się zarwać kilka nocek lub nie wyszorować dobrze stóp (śmiech). Wolimy CS niżeli Airbnb, ale nie dlatego, że jest to spanie za free, ale dlatego, że wzbudza więcej emocji.

Przebiłam się przez setki profili, średnio raz w tygodniu wysyłam około 30 prośb – każdy jest inny na swój sposób i nie mam zamiaru oceniać niektórych osobowości, ale raz na tydzień znajdę ewenement, który rozbawi mnie do łez lub wzbudzi moje rozgoryczenie, ponieważ ewidentnie pomylili miejsca na swoje “ogłoszenia”. Couchsurfing to nie jest WorkAway ani Helpx, to też nie Tinder ani agencja matrymonialna, ani TYLKO VEGE społeczność.

Wracając do tematu…

Jak napisać wiadomość:

 • przywitaj się (nie zapomnij o imieniu);
 • opisz siebie i swoje plany/podróż;
 • zapytaj, czy host w dniach od X do Y może Cię przyjąć/i że miło by było spędzić trochę czasu razem (to już zależy od Ciebie i Twoich planów, nie można nikomu niczego narzucać w obu przypadkach);
 • wykaż się oryginalnością (każdy z nas jest unikalny na swój sposób)
 • a  może prowadzisz bloga, którym chciałbyś się podzielić z potencjalnym hostem?


Nie wysyłaj tej samej treści wiadomości do wszystkich – łatwo rozpoznać czy włożyłeś choć trochę wysiłku w prośbę, którą napisałeś. Oczywiście możesz mieć swój szablon wiadomości, który stale edytujesz w zależności od planów podróży i być może tego, co przykuło Twoją uwagę w profilu osoby, z którą się kontaktujesz.

Lepiej wysłać więcej niż kilka “requestów”, dlaczego?

Przede wszystkim w dużych aglomeracjach, takich jak NYC czy też Miami albo New Orleans, Rio de Janeiro, Amsterdam, Warszawa itd., nie jest łatwo znaleźć osobę, która przyjmie Was pod swój dach? Często ze względu na to, że w tych miastach odbywają się muzyczne, kulturalne eventy znane na całym świecie, a więc ludzie korzystają z “usług” CS, aby zminimalizować koszty swoich krótkich wypadów i jest spore obłożenie.

Couchsurfing to na pewno nie organizacja charytatywna, to też nie portal randkowy (jednak zdarzają się ciekawe przypadki person, które przyjmują TYLKO nudystów, gejów, lesbijki, singli, vegan, eko zwolenników itp., czego my osobiście nie uznajemy), co nie zawsze łatwo odczytać z ich profili, dlatego też im więcej wiadomości wyślesz, tym większy procent akceptacji Twoich próśb (strzały!), które oczywiście dadzą Ci pewne pojęcie o tym, jaka ta osoba może być (intuicyjnie); ton odpowiedzi, reakcja na Twóją wiadomość, sprawny kontakt a może nie? Jest wiele czynników, które pozwalają wywnioskować czy chcesz skorzystać z oferty i zaproszenia hosta, a może pojawią się pewne obawy…We dwójkę na pewno bezpieczniej, ale większość to podróżnicy solo :), więc pamiętaj zdrowy rozsądek, umiejętność analizowania czyichś intencji pozwolą Ci zweryfikować profil, jednak nie ma zasady.

PUBLICZNE PODRÓŻE i GRUPY

Możesz utworzyć swoją podróż z opisem i wskazaniem destytancji oraz terminu. My zawsze to robimy, nawet 1-2 dni przed terminem przyjazdu. Niejednokrotnie zdarzyło się, że ku naszemu zaskoczeniu otrzymaliśmy wiadomości przepełnione ciepłem i rewelacyjne oferty pobytu u ludzi o wielkim sercu. Tak, zupełnie bezinteresowne zaproszenia, m.in. w Brazylii czy też USA.

Każde większe miasto ma tzw. LAST MINUTE/EMERGENCY CS REQUEST grupy, które mogą pomóc Wam w znalezieniu hosta tego samego dnia albo max dwa/jeden dzień przed Waszym przyjazdem, czyli przysłowiowo uratują Wam tyłki przed wylądowaniem “pod mostem”. Zdarzy się, że z różnych powodów Wasz potwierdzony host odwoła Waszą prośbę (przypadki chodzą po ludziach), nie musi oznaczać to wystawienie do wiatru, ale wtedy znajdziecie się w sytuacji podbramkowej. Tego rodzaje grupy są dużym wsparciem, ale pamiętajcie też o ostrożności i odpowiednio sformułowanym ogłoszeniu. Komunikat to 99% sukcesu. W razie czego zostawcie Wasz numer telefonu.

DOŚWIADCZENIE Z CS

Bądź:

 • elastyczny,
 • otwarty (na inne kultury),
 • pozytywny,
 • szczery,
 • cierpliwy.

Dziel się:

 • doświadczeniem,
 • wskazówkami,
 • tradycją,
 • jedzeniem,
 • historiami.

Spraw, żeby to doświadczenie było unikalne. Zaskocz swojego hosta lub gościa. Pomóż, wesprzyj, jeśli jest taka możliwość. Spędź z nim czas (wspólny posiłek, tour po mieście, wycieczka, zbieranie jagód). Do satysfakcji i szczęścia niewiele potrzeba.

Couchsurfing działa na zasadzie wymiany. Daj coś od siebie. Daj każdemu szansę, również nowym użytkownikom, którzy nie mają referencji, być może to doświadczenie będzie Twoim najlepszym, ja też kiedyś zaczynałam od zera i być może i Ciebie przekonałam :).

Zdjęcia wykorzystane w tekście: Pixabay.com


Zdradzę Wam, że pracuję nad PROJEKTEM, który w dużej mierze jest połączony z Couchsurfingiem. Zdradzę Wam tylko, że jest to FILM, którym podzielę się z Wami za kilka miesięcy. Jak myślicie, jaki jest jego temat? Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach.

robienie video


NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE Dowiedz się więcej


Masz pytania dotyczące naszego doświadczenia z Couchsurfingiem? Jesteśmy po to, żeby Ci odpowiedzieć!

Zajrzyj do nas na Facebooka i Instagram – codziennie nowa dawka newsów z wyprawy. Będzie nam miło!
Related Posts
Jest 5 komentarzy
 • Too Poor For Bali

  Super! Wiedziałam już wcześniej o couchsurfingu, a tutaj taka garść potrzebnych informacji… 😀 Może kiedyś mi się uda trochę posurfować po kanapach, jak przełamię strach przed nieznanym…

 • Agnesssja

  Jak tutaj pięknie! Zostaje na dłużej i obserwuję 🙂
  agnesssja.blogspot.com

 • Guess What/ Klaudia

  Dzięki za fajny wpis. Już od jakiegoś czasu słyszałam o CS, ale nie mogłam się do niego przekonać, właśnie pod względem bezpieczeństwa. Po Twoim wpisie może wreszcie się przekonam, bo to naprawdę super sposób na podróżowanie i poznanie nowych ludzi.

 • Marzena

  Mam 51 lat i wielka ochote na podroze. Nie mam prawie w ogole wolnych srodkow mimo to zwiedzilam juz 18 panstw,, przylaczajac sie do roznych grup. Moim wielkim felerem jest brak znajomosci jezykow,,,stad strach przed podrozowaniem w pojedynke. Komunikatywnym niemieckim nie zdzialam za wiele. Mimo to pre dalej…
  To co przeczytalam doprowadzilo mnie do euforii. Macie jakies wskazowki dla takiego kogos jak ja? Moze jakies linki ktore powinnam.odwiedzic. pomozcie prosze

  • Ewelina&Marco
   Ewelina&Marco

   Marzeno, w wolnej chwili napiszę Ci e-maila 🙂 Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY NA NASZ

INSTAGRAM

No images found!
Try some other hashtag or username